آموزش

آدرس دهی بدون کلاس یا CIDR

کلاس های A و B برای صاحبان این آدرس ها بسیار بزرگ بود در حالی که کلاس C کفاف بسیاری از سازمان ها و موسسات بزرگ را نمی داد. تحقیقی که در نیمه دهه ی نود انجام شد، نشان داد که بیش از نیمی از شبکه های ثبت شده با کلاس A و B، حداکثر ۵۰ ماشین در شبکه خود دارند، بدین ترتیب هزاران آدرس IP هدر رفته است.

در طرف مقابل وقتی یک دانشگاه تمایل به راه اندازی شبکه ای با حدود ۴۰۰۰ ماشین داشته باشد، مجبور است ۱۶ کلاس C ثبت نماید (۱۶X256=4000)، در این حالت در جدول مسیریابی های شبکه به ازای یک شبکه ی واحد باید ۱۶ رکورد مسیر درج شود.

 

اگرچه در پروتکل IPv6 چون آدرس های ۱۲۸ بیتی هستند این مشکل به طور کامل برطرف می شود، ولی می بایست برای نسخه IPv4 نیز یک چاره ی سریع و موثر اندیشیده می شد. بدین ترتیب ساختار آدرس های بدون کلاس یا Classless معرفی گردید.

آدرس های بدون کلاس که در فضای آدرس های کلاس C تعریف می شوند، اگرچه دارای دو بخش NetID و HostID هستند ولی برخلاف کلاس های A، B و C این دو بخش دارای طولی متغیر هستند. از آن جایی که در آدرس های بدون کلاس اندازه ی حقیقی بخش NetID مشخص نیست، لذا همیشه آدرس های بدون کلاس با یک الگوی MAsk مشخص می شوند.

به عنوان مثال اگر شبکه ای دارای ۱۶ کلاس C متوالی به آدرس های ۱۹۲٫۲۴٫۱۶٫۰ تا ۱۹۴٫۲۴٫۳۱٫۰ باشد، می توان با در نظر گرفتن آدرس IP به صورت ۱۹۴٫۲۴٫۱۶٫۰/۲۰ (این شبکه دارای ۴۰۰۰ ماشین است) نشان داد و عددی که در جلوی آدرس IP قرار گرفته طول بخش NetID (تعداد بخش Subnet Mask) است. به عبارت دیگر به ۱۹۴٫۲۴٫۱۶٫۰/۲۵۵٫۲۵۵٫۲۴۰٫۰ به شبکه ای که با چند کلاس C متوالی آدرس دهی می شود، اصطلاحا “ابر شبکه” یا Super net گفته می شود (برعکس زیر شبکه که نتیجه ی تقسیم یک کلاس C و یا A و B به چند شبکه ی کوچکتر است).

در این مثال وقتی یک مسیریاب یک بسته را دریافت کند که ۲۰ بیت اول آن با یکی از رکوردهای جدول مسیریابی آن مطابقت داشته باشد، بلافاصله آن را به سمت مسیری که به آن شبکه ختم می شود هدایت خواهد کرد.

 

نویسنده: حامد چوبین

هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع بلامانع می باشد.

منبع: بلاگ فاواچ

حامد چوبین

I'm Hamed Choobin, living in I.R.Iran-Qom experiencing Linux OSs since 2010, and has experiences with RedHat Enterprise Linux (RHEL) ,Community Enterprise OS (CentOS) ,Debian,Ubuntu.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن