سنت او اس

تنظیم و استفاده از Yum Repository در CentOS 6

آشنایی:

YUM Repository ها محل قرارگیری نرم افزارهای لینوکس (فایل های RPM) هستند. پکیج RPM یک پکیج مدیریتی Red Hat است که امکان نصب آسان و سریع نرم افزار در Red Hat/CentOS  را فراهم می کند. YUM Repository تعدای از فایل های پکیج RPM را نگه داشته و قابلیت دانلود و نرم افزار جدید را در VPS ما فعال می کنند. YUM Repositories فایل های RPM را بصورت محلی( local disk) و یا از راه دور( FTP, HTTP یا HTTPS)  نگه می دارد. فایل های پیکربندی YUM اطلاعات فایل هایی که با موفقیت نصب شده اند را نگه داشته و فایل های RPM را در VPS ذخیره می کند.

 

رایج ترین CentOS YUM Repository :

 • CentOS Official Repository Mirrors
 • EPEL Repository Mirrors
 • RPMforge Repository
 • ElRepo Repository

 

مزایای نصب نرم افزار از YUM Repositories عبارتند از:

 • Easy Software Management – نصب، بروز رسانی و حذف بسته ها ساده است .
 • Software Dependency Resolution – وابستگی های نرم افزاری بصورت خودکار حل و نصب می شود.
 • Official Red Hat/CentOS Package Manager –  پکیج مدیریتی Red Hat/CentOS در YUM است.

گاهی اوقات تمایل به نصب نرم افزارهایی در CentOS  داریم که بطور پیش فرض در CentOS Repositories در دسترس نیستند. در چنین مواقعی، یکی از CentOS YUM Repositories را که در بالا نصب شده اند را اضافه می کنیم. گاهی اوقات Repositories اضافی نسخه های جدیدتری از بسته های نرم افزاری را در CentOS Repositories رسمی نگه می دارند.

پیکربندی فایل YUM Repository:

با دستور “yum install packagename” می توانیم نرم افزار جدید Red Hat/CentOS Linux را نصب کنیم. با اجرای این دستور ابتدا فایل پیکربندی YUM Repository در  /etc/yum.repos.d/ دایرکتوری  بررسی و خارج می کند. هر فایل پیکربندی ، YUM Repository را برای بدست آوردن اطلاعات مورد نیاز برای دانلود و نصب نرم افزار جدید می خواند.وابستگی های نرم افزاری و فایل های موردنیاز RPM را بررسی می کند.

 

جهت پیکربندی YUM Repository باید :

 • دردایرکتوری /etc/yum.repos.d/ قرار داشته باشد.
 • برای شناخته شدن توسط YUM، دارای پسوند repo. باشد.

 

گزینه های در دسترس فایل پیکربندی YUM Repository عبارتند از :

 • Repository ID: یک کلمه منحصر بفرد برای repository ( بطور مثال : examplerepo)
 • Name: نام repository قابل خواندن توسط انسان ( بطور مثال : name=Example Repository)
 • Baseurl: آدرس دهی به دایرکتوری repodata. اگر repository بصورت محلی واقع شده است ،از فایل در مسیر //: یا اگر از راه دور است از  ftp://link یا http://link یا https://link استفاده کنید .
 • Enabled: جهت بروز رسانی و نصب برنامه ها repository را فعال کنید.
 • Gpgcheck:  امضای GPG را فعال/غیرفعال کنید. ( بطور مثال :  gpgcheck=1)
 • Gpgkey: آدرس دهی به GPG key (مثال: gpgkey=http://mirror.cisp.com/CentOS/6/os/i386/RPM-GPG-KEY-CentOS-6)
 • Exclude: فهرستی از بسته های حذف شده ( مثال: exclude=httpd,mod_ssl)
 • Includepkgs: فهرستی از بسته های موجود ( مثال: include=kernel)

 

گزینه های مورد نیاز  پیکربندی YUM Repository عبارتند از:

 • Repository ID
 • Name
 • Baseurl
 • Enabled

مرحله اول:ایجاد فایل پیکربندی YUM Repository

در ویرایشگر متنی خود یک فایل پیکربندی YUM Repository  با پسوند repo . در دایرکتوری /etc/yum.repos.d/ ایجاد کنید. برای ایجاد فایل جدید با “vi editor” دستور زیر را اجرا کنید:

 

مرحله دوم: اضافه کردن گزینه های YUM Repository

گزینه های  دلخواه را در فایل پیکربندی YUM Repository ایجاد شده ، اضافه و تغییرات را ذخیره کنید.

 

مثالی از فایل پیکربندی YUM Repository:

/etc/yum.repos.d/example.repo

 

CentOS DVD ISO YUM Repository:

CentOS DVD ISO تعداد زیادی از نرم افزارها ( پکیج های RPM) که برای نصب در Red Hat/CentOS در دسترس هستند را نصب می کند. همچنین می توانیم پکیج های RPM را از CentOS DVD ISO را که برای CentOS DVD ISO YUM Repository را استفاده کنیم. با این روش تمام نرم افزارهای در دسترس در CentOS DVD ISO با دستور “yum install packagename” می توان حتی بعد از اینکه مراحل نصب Red Hat/CentOS کامل شده است را نصب کرد.

 

مرحله اول، دانلود/ انتقال CentOS DVD ISO :

دانلود فایل های CentOS DVD ISO در  http://mirror.centos.org/در دسترس است. جهت دانلود و انتقال CentOS DVD ISO  :

 • Transfer: در صورتی که CentOS DVD ISO را در ماشینی متفاوت دانلود کردیم، نیاز به انتقال آن از ماشینمان به سرور ابری با FTP یا SSH داریم. ما اینکار را در نرم افزار WinSCP و یا نرم افزارهای مشابه انجام می دهیم.
 • Download: با دستور “wget” بطور مستقیم می توانیم CentOS DVD ISO را دانلود کنید. ( براین اساس لینک HTTP را تغییر دهید.)
 

مرحله دوم، Mount CentOS DVD ISO :

جهت مشاهده داده CentOS DVD ISO، در ابتدا باید آن را در مکان دلخواه قرار دهیم. در دایرکتوری  /mnt،  CD-ROM، دستگاه های USB یا ISO را ( در صورت استفاده رایگان ) معمولا نصب می کنیم. برای قرار دادن CentOS DVD ISO دستور زیر را در کنسول اجرا کنید.( مسیر /path/to/iso  و  /mnt را تغییر دهید.)

 

مرحله سوم، ایجاد فایل پیکربندی YUM Repository :

برای آغاز بکار استفاده از Custom YUM Repository که اخیرا ایجاد شده باید فایل پیکربندی را با پسوند” repo .” در دایرکتوری /etc/yum.repos.d/  قرار دهیم.

 

مثالی از پیکربندی فایل CentOS DVD ISO YUM Repository :

/etc/yum.repos.d/centosdvdiso.repo

 

Custom YUM Repository:

گاهی اوقات ( در زمانی که اتصال به اینترنت برقرار نیست) نیاز به ایجاد یک Custom YUM Repository داریم. ما می توانیم یک Custom YUM Repository را از تعدادی از فایل های پکیج RPM انتخاب کنیم. Custom YUM Repository فقط فایل های پکیج RPM  را که ما می خواهیم را نگه می دارد.

مرحله اول ، نصب  “createrepo”

برای ایجاد Custom YUM Repository نیاز به نرم افزار اضافی که در سرور ابری مان  “createrepo” نامیده می شود داریم. با دستور زیر در کنسول می توانیم “createrepo” را نصب کنیم:

 

مرحله دوم ، ایجاد دایرکتوری Repository :

نیاز به ایجاد یک دایرکتوری جدید برای قرار دادن Custom YUM Repository  و نگه داری فایل های دلخواه پیکیج RPM  را داریم. با دستور زیر در کنسول می توانیم این کار را انجام دهیم . ( نام دایرکتوری /repository1 متفاوت را اگر دستور دارید انتخاب کنید) :

 

مرحله سوم ،قرار دادن فایل های RPM در دایرکتوری Repository:

در صورتی که فایل های RPM هنوز در VPS ما نبودند ، نیاز به انتقال آنها به سرور ابری با FTP یا SSH – با استفاده از نرم افزاری مشابه WinSCP ( که برای کاربر SFTP و FTP رایگان است) و نرم افزارهای مشابه است را داریم.  همچنین می توانیم با کامند “wget”  فایل های RPM را بطور مستقیم ( با اتصال به اینترنت ) را دانلود کنیم. ( لطفا لینک HTTP را تغییر دهید) :

در صورتی که در VPS فایل های RPM بودند، نیاز به کپی یا انتقال فایل ها در دایرکتوری جدید ایجاد شده در روش دوم داریم. فایل های RPM را با کامند زیر می توانیم انتقال دهیم ( لطفا /path/to/rpm و /repository1 را تغییر دهید) :

با دستور زیر فایل های RPM را می توانید کپی کنید ( لطفا /path/to/rpm و /repository1 را تغییر دهید) :

مرحله چهارم ، اجرای “createrepo” :

دستور Createrepo از مرحله دوم دایرکتوری Custom YUM Repository را می خواند و دایرکتوری جدیدی که “repodata” نامیده میشود را ایجاد می کند. دایرکتوری Repodata حاوی اطلاعات متا داده برای repository ایجاد شده است.

هر زمان که فایل های اضافی  RPM را به Custom YUM Repository اضافه می کنیم، با استفاده از دستور “createrepo” باید دوباره متا داده  Repositoryرا ایجاد کنیم. متا داده  repositoryجدید را با دستور زیر می توانیم ایجاد کنیم ( لطفا /repository1 را تغییر دهید) :

مرحله پنجم، ایجاد فایل پیکربندی YUM Repository:

برای شروع استفاده از Custom YUM Repository ایجاد شده، فایل پیکربندی مخفی YUM Repository با پسوند “repo.” را ایجاد کنیم که باید در دایرکتوری /etc/yum.repos.d/ قرار بگیرد. دستور العمل های ایجاد فایل YUM Repository Configuration  در اولین موضوع این مقاله قرار داده شده است.

مثال Custom YUM Repository Configuration :

/etc/yum.repos.d/custom.repo

 

با ما همراه باشید.
www.favach.net

 

پست های مرتبط:

پیکربندی سرور در CentOS 7

نصب LAMP در CentOS 7

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن