آموزش

جلوگیری از اسپم در WordPress

در صورتی که تجربه استفاده از وردپرس را داشته باشید متوجه شده اید که کدامیک از کامنت ها اسپم می تواند باشد. وردپرس از قالب های CMS است که بطور گسترده استفاده و بسیاری از اسپمرها با بک لینک با اهداف سئو و تبلیغات محصولاتشان به طور منظم استفاده می کنند.گاهی اوقات اسپم ها به صورت انبوه ایجاد شده و محافظت از سایت را عملا غیرممکن می سازند. خوشبختانه راهکارهایی برای محافظت از وجود دارد.

 

 

protect of spam

۱- در ابتدا تمام کامنت های اسپم را پاک کنید.

قبل از اقدام جهت جلوگیری از اسپم ها، بلاگ خود را باید کاملا پاکسازی کنید. در پنل ” کامنت ها ” تمامی کامنتها را حذف و سپس از سطل زباله پاک کنید. در صورتی که نظرات ارسالی مستلزم محدود کردن بودند و زمان کوتاهی است که آنها را محدود نکرده باشید، ممکن است هزاران کامنت داشته باشید که ساعت ها و حتی روزهایی زمان شما را بگیرند. در صورتی که زمان کافی ندارید می توانید از پلاگینی که ” کامنتهای در حال پردازش” نامیده می شود استفاده و با آنتی اسپم برای بهینه سازی سریع کار خود را شروع کنید. با این روش تمامی کامنتها را از دست می دهید. پس گام بعدی را با ما همراه باشید.

۲-فعال کردن محدودیت برای کامنت ها

این روش ۱۰۰% تضمینی است که هیچ کامنت اسپمی به بلاگ شما تا زمانی که خودتان شخصا با آن موافقت نکنید وارد نشود. در بیشتر مواقع این روش عملی است، اما در صورتی که چندین ترافیک به بلاگ ها را مدیریت می کنید، می تواند یک کار کسل و خسته کننده باشد. به بخش Setting > Discussion رفته و به قسمت Comment Moderation بروید.

گزینه دیگری که گاهی اوقات می تواند موثر باشد اعمال محدودیت برای کامنت گذارندگان جدید است. نویسنده کامنت جدید را در جهت اینکه قبلا کامنتی گذاشته بررسی کنید. به این ترتیب شما فقط نظر اول را تایید کرده و هر زمانی که بخواهید نظرات را بخوانید در زمان صرفه جویی می کنید. البته باید مراقب باشید که چه کسی را تایید می کنید. بعضی از کامنتها ممکن است واقعی به نظر برسند اما در واقع اسپم باشند.با این کار راه را برای ورود اسپم ها ممکن است باز کنید.

کورکورانه عمل نکنید، چرا که خیلی از کامنتها با عباراتی مانند ” مقاله خوبی بود ” ، ” این مبحث کاملا مشکل من را حل کرد ” ممکن است همراه باشد، پس به نام نویسنده ، موضوع بحث و وب سایتشان دقت کنید. به طور معمول این کامنتها مرتبط با متن شما نمی باشند.

از همان منو،می توانید تعداد لینک های یک نظر را محدود به یک لینک کنید. بسیاری از کامنتهای اسپم می تواند شامل تعداد لینک های زیادی باشد.

۳-از عملکرد کلمات اسپم و لیست سیاه کامنت ها استفاده کنید.

زمانی که بر کامنتها نظارت می کنید، متوجه می شوید که اسپم ها تقریبا موضوعی مشابه ، مثلا داروهای خاص را دارند. مشابه آن که در تیتر بالا ذکر شد، این کلمات را در فیلد ” کامنتهای محدود”  به صورت جداگانه قرار دهید. می توانید در زمان صرفه جویی کرده و اطلاعات را در یک لایه حفاظتی دیگر در وبلاگ WP خود ذخیره کنید.

گزینه “Comment Blacklist” مقدار بیشتری موثر است و باعث می شود که بدون بررسی کامنتها آنهایی را که با معیارهای شما سازگاری ندارند را حذف کنید. می توانید به صورت دستی آدرس IP افرادی را که مطمئن هستید که می توانند اسپمر باشند را اضافه و دوباره کلمات کلیدی را اضافه کنید ، اما زمانی که ۱۰۰% مطمئن هستید.

۴- پلاگین های آنتی اسپم

پلاگین های WP آنتی اسپم زیادی وجود دارد که عملکردهایی برای جلوگیری از پیام های ناخواسته انجام و از شما محافظت می کند.

  • Akismet:  سیستمی از الگوریتم هوشمند است که کامنتهایی را که به نظر اسپم می رسند را دنبال کرده و آنها را شناسایی می کند. در بیش از ۹۹% موارد موثر است. اگرچه نیاز به کلید API برای Akismet   دارید که اگر یک وبلاگ شخصی داشته باشید رایگان است، اما اگر مالک یک کسب و کار هستید باید یک هزینه ماهیانه را پرداخت کنید.
  • Quiz:  یک پلاگین جالب است که به بازدیدکنندگان تا قبل از ارسال یک کامنت به یک سوال ساده پاسخ دهند نیاز دارد. ربات ها بعید به نظر می رسد که بتوانند از یک سوال واقعی عبور کرده و امنیت اسپم را تضمین کنند. شما باید گزینه ایی برای ایجاد سوالات خود داشته باشید، پس مطمئن شوید که پاسخ به آنها به اندازه کافی برای همه افراد آسان است. معادلات ساده ریاضی برای این کار مناسب هستند.(۲+۷=)

 

۵-برای جلوگیری از ارسال ربات،htaccess. را تغییر دهید.

بسیاری از کامنت ها بوسیله ربات ها ارسال می شود. با اضافه کردن کد زیر در htaccess. ربات ها را بدون هیچ ارجاعی رد کنید.

 

کافیست “yourwebsite.com” را با آدرس بلاگتان جایگزین کنید.

اسپم می تواند به شدت آزاردهنده و گاه مقابله با آن دشوار باشد. اگر از مراحل بالا پیروی کردید با احتمال بیشتری می توانید بر کامنت های اسپم غالب گردیده و می توانید آنها را محدود کنید.

روش های مقابله شما چیست؟ در بخش کامنت ها آنها را به اشتراک گذارید.

با ما همراه بمانید.

www.favach.net

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن