اخبارمجله

داده‌های دیجیتالی؛ پدیدهای زنده و رو به تکامل

سرعت رشد روزافزون داده‌های دیجیتالی، باعث شده است؛ تا عده‌ای از کارشناسان، آن را مانند یک ارگانیسم زنده درحال تکامل، درنظر بگیرند.

‌به گزارش واحد فن‌آوری اطلاعات؛ موجودات زنده، به‌مرور زمان و نسل به نسل، تکامل پیدا می‌کنند ودر این عرصه، انسان‌ها روشی تازه، برای تکامل جمع‌آوری، ذخیره و بازتولید حجم عظیم اطلاعات مربوط به آنان یافته‌اند. این‌گونه داده‌پردازی‌ها، به‌کارگیری اطلاعات دیجیتالی نام دارد و با سرعت بسیاربالایی، رو به گسترش است. این موضوع، به‌علت افزایش روزافزون تعداد افراد و وسایلی است که به اینترنت، متصل شده، از آن استفاده می‌کنند.
اطلاعات دیجیتالی، ممکن است؛ اصلاح شوند، یا با ترکیب تعدادی از آن‌ها با یک‌دیگر، بسته‌ داده‌های جدیدی، به‌دست آید. هم‌چنین اطلاعات دیجیتالی، توانایی افزایش فراوانی دارند. به‌عنوان مثال، هربار که یکی از این فایل‌ها، دانلود و مشاهده می‌شود، نمونه‌ دیگری از نسخه‌ اصلی، به‌وجود آمده است. این موضوع، قابلیت بالای تکثیر و تکامل اطلاعات را نشان می‌دهد و بیان می‌کند؛ باید با داده‌های دیجیتالی، مانند یک موجود زنده‌ رو به فرگشت، برخورد کرد.
داده‌های دیجیتالی، با صرف کم‌ترین انرژی ممکن، به‌میزان بسیاربالایی، تکثیر می‌شوند. هم‌اکنون هوش‌های مصنوعی می‌توانند انسان‌ها را در بعضی رقابت‌ها، شکست دهند و بسیارسریع‌تر از آنان فکر کنند. بسیاری از محاسبات پیچیده انسان‌ها را هوش‌های مصنوعی، به‌هم‌راه این داده‌ها، برعهده گرفته‌اند.
تعدادی از زیست‌شناسان، با انتشار یک مقاله، بیان کرده‌اند که سرعت ‌بالای تکامل داده‌های دیجیتالی، ممکن است؛ انسان‌ها را در آینده، شکست بدهد.

رشد اطلاعات
به‌وجود آمدن هر موجودی روی زمین، تحولات عظیمی ایجاد می‌کند. درواقع این اطلاعات است که از هر نسلی، به نسل بعد، منتقل شده، باعث تکامل یک موجود می‌شوند. به‌طور حتم، انقلاب دیجیتالی، روش‌های ذخیره‌سازی و انتقال داده‌ها را تغییر خواهد داد.
هم‌اکنون حجم اطلاعات موجود در اینترنت – در ۱۰۰ سالی که اختراع شده است – حدود ۱۰۲۴ بایت است و هرساله ۳۰، تا ۴۰ درصد، به میزان داده‌های آن، افزوده می‌شود. حجم اطلاعات دی. ان. ای. تمام موجودات زنده، از زمان آغاز حیات، روی زمین (۷/۳ میلیارد سال پیش) تا این لحظه، ۱۰۳۷ بایت است. این موضوع، نشان می‌دهد؛ سرعت تکامل اطلاعات، بسیارسریع‌تر از انسان‌ها و سایر موجودات زنده است.

برنده‌ رقابت کیست؟
در همه‌ دوران‌ها، در زمان انتقال اطلاعات یک نسل، به نسل بعدی، همیشه خطر انقراض چندین گونه، وجود داشته است. هم‌اکنون تعدادی از پژوهش‌گران، سرگرم بررسی این موضوع هستند که آیا سرعت تکامل داده‌ها و فن‌آوری، آینده انسان‌ها را به‌خطر می‌اندازد، یا خیر؟
در سال‌های گذشته، محققان بسیاری، مانند استیون هاوکینگ، از سراسر جهان، درباره خطرات توسعه هوش مصنوعی و روبات‌های قاتل خودمختاری که ارتش‌ها،  متولی توسعه‌ آن‌ها هستند، هش‌دار داده‌اند. این افراد، بیان می‌کنند؛ با پیش‌رفت سریع فن‌آوری، بدون این‌که به نتیجه‌‌آن، بیندیشیم، آینده‌ بشریت، به مخاطره افتاده، ممکن است؛ انقراض انسان‌ها، به‌زودی رقم زده شود.
ابزارهای بسیاری، در دنیای امروزی، وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توان به اینترنت، دست‌رسی پیدا کرد. قدم بعدی برای فن‌آوری‌های رایانه‌ای، متصل کردن مغز، به رایانه‌ها است. عده‌ای اعتقاد دارند؛ با این کار، توانایی مردم، افزایش پیدا کرده، آن‌ها احساسات جدیدی، به‌دست می‌آورند. اما با رخ دادن این موضوع، ممکن است؛ درک افراد، نسبت به واقعیت، ازبین رفته، مشکلات روانی بسیاری، برای آن‌ها، ایجاد شود، تا جایی که دیگر نتوانند؛ تفاوتی بین دنیای مجازی و واقعی، قائل شوند.
در آینده، امکان دارد؛ یک سامانه‌ اجتماعی دیجیتالی، به‌وجود بیاید که اطلاعات تمام انسان‌ها، روی آن، انتقال یافته، با شدت بیش‌تری، زیر نظر گرفته شوند.
درنتیجه عده‌ای از کارشناسان معتقداند؛ انسان باید اینترنت را مانند یک موجود زنده رو به تکامل، درنظر بگیرد که در سیر پیش‌رفت خود، با انسان‌ها رقابت می‌کند.

 

منبع: سایبربان

برچسب ها

حامد چوبین

I'm Hamed Choobin, living in I.R.Iran-Qom experiencing Linux OSs since 2010, and has experiences with RedHat Enterprise Linux (RHEL) ,Community Enterprise OS (CentOS) ,Debian,Ubuntu.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن