دبیاندبیان دسکتاپدبیان سرورلینوکس

دبیان

دبیان گنو/لینوکس (به انگلیسی: Debian GNU/Linux) یا بنام کوتاه دبیان، بازده بنیادی پروژهٔ دبیان، یک سیستم‌عامل آزاد و از پخش‌های لینوکس است که از سال ۱۹۹۳ تولید شده‌است. از مفاد بنیادی این پروژه این است که تمام محصولات تولیدی باید آزاد باشند.[۱] دبیان اکنون شامل بیش از ۳۸۰۰۰ بستهٔ نرم‌افزاری آزاد از پیش کامپایل‌شده (به انگلیسی: Precompiled) است.

سیستم‌عامل دبیان هم‌چنین با هسته‌ی گنو هرد (به انگلیسی: GNU Hurd) با نام دبیان گنو/هرد، هسته‌ی فری بی‌اس‌دی با نام دبیان گنو/کی‌فری‌بی‌اس‌دی (Debian GNU/kFreeBSD) و هسته‌ی نت‌بی‌اس‌دی با نام دبیان گنو/نت‌بی‌اس‌دی (Debian GNU/NetBSD) منتشر می‌شود.

سازمان

پروژه دبیان بر پایه آئین نامه دبیان و قرارداد همگون این پروژه راهنمایی می‌شود که به صورت روشن بیان می‌کند که هدف این پروژه گسترش یک سیستم‌عامل آزاد است.

 

ویژگی‌ها

خش دبیان در بنیان برای استفاده بر روی سرور گسترش یافته است، و به خصوص برای این کاربرد مناسب است

 

رسیدگی به بسته های نرم‌افزاری

Dpkg برنامه بنیادین برای رسیدگی به فایل های پکیج دبیان میباشد . APT از این برنامه برای اینستال دیگر برنامه ها استفاده میکند .

APT یک برنامه پیشرفته برای رسیدگی به پکج های دبیان است که دربرگیرنده چند برناهه میباشد : apt-get, apt-cache, apt-cdrom…

برتری استفاده از APT : آسانی و رسیدگی اتوماتیک به نیازمندی های پکج های دیگر است.

واسط‌های خط فرمان

پیش نیاز : برای استفاده از apt باید از پروانه root برخوردار بود.

اینستال ساده : sudo apt-get install package_name

اینستال با پاسخ آری : sudo apt-get install -y package_name

جستجو یک پکج : apt-cache search package_name1 package_name2

گرفتن متن برنامه : apt-get source package_name

آن‌اینستال برنامه : sudo apt-get remove package_name

پیشینه

۱۹۹۳-۱۹۹۸

دبیان نخستین بار در تاریخ ۱۶ آگوست ۱۹۹۳ بدست یان مورداک شناسنده شد،[۵] کسی که در ابتدا نام این سیستم را «انتشار لینوکس دبیان» نامید.[۶] نام دبیان ترکیبی از نام نامزدش، دبرا لین و نام خودش بود.[۷] قبل از انتشار دبیان، لینوکس SLS (SLS) اولین توزیع لینوکس کامپایل‌شده از بسته‌های نرم‌افزاری مختلف بوده‌است، و یکی از پایه‌های محبوب دیگر توزیع‌ها در سال ۱۹۹۳-۱۹۹۴ بود.[۸][۸] باگ‌ها , نگهداری ضعیف از SLS[۹] مورداک را برآن داشت که توزیع جدیدی منتشر کند.

در سال ۱۹۹۳ مورداک «بیانیه دبیان» را منتشر کرد،[۱۰] طرح کلی خودش را برای سیستم‌عاملی جدید معرفی کرد. در آن او اشاره به ساخت یک توزیع گنو/لینوکس می‌کند که به‌صورت باز و آزاد نگهداری شود، همان‌طور که لینوکس و گنو بود.

پروژه دبیان در ابتدا به‌آرامی گسترش پیدا می‌کرد و اولین نسخه‌های ۰٫۹x در سال‌های ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵ منتشر شدند. در این مدت این پروژه توسط پروژه گنوی بنیاد نرم‌افزار آزاد مورد حمایت (اسپانسر) قرار گرفت.[۱۱] اولین پورت به معماری‌های به غیر از اینتل ۸۰۳۸۶ در سال ۱۹۹۵ آغاز گردید، و اولین نسخهٔ ‎۱.x‎ دبیان در سال ۱۹۹۶ منتشر شد.

در سال ۱۹۹۶، بروس پرنز به عنوان رهبر پروژه جایگزین یان مورداک شد.

 

رهبران پروژه

رهبر پروژه دبیان (DPL) یک شخص مطرح در پروژه است که راه کنونی پروژه را تعیین می‌کند.[۱۲] پروژه تا به حال رهبران زیر را داشته‌است:[۱۳]

گرداننده های انتشار

  • Brian C. White (۱۹۹۷–۱۹۹۹)
  • Richard Braakman (۱۹۹۹–۲۰۰۰)
  • Anthony Towns (۲۰۰۰–۲۰۰۴)
  • Steve Langasek, Andreas Barth and Colin Watson (۲۰۰۴–۲۰۰۷)
  • Andreas Barth and Luk Claes (۲۰۰۷–۲۰۰۸)
  • Luk Claes and Marc Brockschmidt (۲۰۰۸–۲۰۰۹)
  • Luk Claes and Adeodato Simó (۲۰۰۹–۲۰۱۰)
  • Adam D. Barratt and Neil McGovern (۲۰۱۰–هم‌اکنون)[۱۴]

توجه کنید که این فهرست شامل مدیران انتشار فعال می‌باشد؛ شامل دستیاران انتشار (که در سال ۲۰۰۳ مطرح شد) و مدیران بازنشسته نمی‌شود.

داده های امنیتی و استراتژی

بطور کلی دبیان لینوکس از نامور ترین پخش های لینوکس برای امنیت است . تیم امنیتی دبیان به روز رسانی های امنیتی برای آخرین نسخه پایدار و برای نسخه های پایدار قبلی برای یک سال را بعهده دارد. نام این تیم : “Open Vulnerability Assessment Language”

دسترسی به گنجینه ها

دبیان بیش از ۳۷ هزار و ۵۰۰ بسته قابل نصب را در مخازن خود آماده می‌کند. با تغییر مستقیم فایل /etc/apt/sources.list و یا تغییر تنظیمات رابط APT می‌توان هر مخزنی را اضافه کرد.

نیازمندی‌های سخت‌افزاری

دبیان تقریباً بر روی تمامی پردازنده‌ها، از جمله مدل‌های قدیمی، اجرا می‌شود و تقریباً از تمامی سخت‌افزارهای رایج پشتیبانی می‌کند.[۶۳]در حالت پایه دبیان به منابع سخت‌افزاری بیش از آنچه هسته لینوکس و برنامه‌های اساسی گنو(مانند bash,coreutils و …) به آن‌ها نیاز دارد،نیازمند نیست. از آن جمله نیازمندی به مقدار حافظه رم ۲۰ مگابایت برای پردازنده s390(رایانه ibm system z) یا ۴۸ مگابایت برای پردازنده‌های خانواده x86 یا نیازمندی به ۱ گیگابایت فضای دیسک سخت خالی در حالت پایه می‌باشد. همچنین دبیان تمامی ویژگی‌های هسته لینوکس مانند چندپردازندگی ،ارتباط با شبکه‌های بی‌سیم و … پشتیبانی می‌کند.

منبع


favach banner

برچسب ها

حامد چوبین

I'm Hamed Choobin, living in I.R.Iran-Qom experiencing Linux OSs since 2010, and has experiences with RedHat Enterprise Linux (RHEL) ,Community Enterprise OS (CentOS) ,Debian,Ubuntu.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن