لینوکس

نصب Linux, Apache, MySQL, PHP (LAMP) stack در CentOS 7

آشنایی با LAMP:

اصطلاح “LAMP” یا LAMP stack به گروهی از نرم افزارهای متن باز اطلاق می شود که در جهت میزبانی وب سایت ها و برنامه های وب در یک سرور نصب می شوند. این اصطلاح ،نشان دهنده سیستم عامل لینوکس با وب سرور Apache است. داده های سایت با استفاده از Maria DB در پایگاه داده MySQL ذخیره و محتوای آن توسط PHP پردازش می شود.

در این بخش ،نصب LAMP stack در CentOS 7  را بررسی می کنیم. CentOS اولین نیاز ما که یک سیستم عامل لینوکس است را فراهم می کند.

LAMP stack را می توان به صورت اتوماتیک برروی سرور با اضافه کردن اسکریپت زیر به داده های کاربر در هنگام راه اندازی، نصب کرد.

پیش نیازها:

قبل از آموزش،یک اکانت جداگانه غیر از root در سرور خود باید داشته باشید. با یادگیری ۴ مرحله ذیل در تنظیمات سرور در CentOS 7  می توانید این کار را انجام دهید.

 

مراحل نصب LAMP در CentOS 7:

 

مرحله اول،نصب Apache:

 

در حال حاضر وب سرور Apache،یکی از محبوب ترین وب سرورها در جهان است که بطور پیش فرض از آن برای میزبانی وب سایت ها استفاده می شود.

با استفاده از پکیج مدیریتی CentOS،  می توانید آن را در yum نصب کنید. مدیر بسته اجازه می دهد که به سادگی در  repository و یا مخازن داده CentOS، آنها را نصب کنید.

نصب را با دستور زیر آغاز کنید.

از دستور sudo،جهت اجرای دستورات در root استفاده می کنیم. در ادامه، سیستم رمز عبور کاربر را درخواست می کند. سپس، وب سرور نصب خواهد شد.

پس از نصب Apache با دستور زیر، در VPS خود می توانید شروع بکارکنید:

با مشاهده آدرس IP عمومی سرور در مرورگر،بررسی دقیقی را انجام دهید که همه مراحل به طور کامل انجام شده است.( در ادامه نحوه پیدا کردن آدرس IP را شرح می دهیم. در صورتی که نحوه استفاده از آن را نمی دانید دستور زیر را اجرا کنید):

صفحه پیش فرض وب سایت CentOS 7 Apache که با اهداف اطلاعاتی و تست قرار دارد را می توانید ببینید. این صفحه مانند شکل زیر است.

 

default apache

با مشاهده این صفحه،اطمینان حاصل کنید که وب سرورتان به درستی نصب شده است.

در مرحله آخر،با اجرای دستور زیر Apache را فعال کرده تا بوت شود.

چگونه آدرس IP عمومی سرور را پیدا کنیم؟

 

برای پیدا کردن آدرس IP عمومی سرور روش های مختلفی وجود دارد. این آدرس معمولا جهت اتصال به سرور از طریق SSH استفاده می شود.

  اولین قدم، برای بدست آوردن آدرس IP استفاده از ابزار iproute2 با دستور زیر است:

دستور بالا یک یا دو آدرس را باز می گرداند که هر دو آنها درست است، اما کامپیوتر ممکن است تنها قادر به استفاده از یکی از آنها باشد، پس هردو را امتحان کنید.

روش دیگر، استفاده از یک سرور دیگر است که نشان دهد که چگونه سرورتان را ببینید. با دستور زیر می توانید از یک سرور خاص درخواست کنید که آدرس IP شما چیست

صرف نظر از روشی که برای دریافت آدرس IP خود استفاده می کنید، می توانید آن را در نوار آدرس مرورگر خود وارد کنید تا به سرور خود برسید.

مرحله دوم،نصب (MYSQL (Maria DB:

بعد از راه اندازی وب سرور، MariaDB را که جایگزینی برای MySQL است را باید نصب کنیم. MariaDB یک بخش توسعه یافته است که از سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای MySQL پشتیبانی می کند. پایگاه داده برای اینکه اطلاعات وب سایت را بتواند در خود ذخیره کند سازماندهی شده است.

بار دیگر با استفاده از نرم افزار yum ، نرم افزار را دریافت و نصب می کنیم. جهت برقراری ارتباط بین مولفه ها با یکدیگر ، تعدادی از بسته های کمکی را نصب می کنیم.

جهت آغاز به کار MariaDB بعد از کامل شدن نصب ،دستور زیر را اجرا کنید:

بعد از اجرای پایگاه داده MySQL، یک اسکریپت امنیتی ساده که بعضی از دستورات خطرناک پیش فرض را حذف و دسترسی ما به پایگاه داده را کمی محدود می کند را اجرا می کنیم. برای شروع بکار این اسکریپت دستور زیر را اجرا کنید:

پس از اجرای دستور بالا، رمز عبور root را می خواهد. و با توجه به اینکه MySQL را نصب کرده اید، به احتمال زیاد آن را ندارید، پس با فشردن Enter، آن را خالی بگذارید. سپس تنظیم رمز عبور root را از شما درخواست می کند. Y را فشرده و دستورات زیر را دنبال کنید:

در ادامه کلید Enter را بزنید تا برای باقی سوالات مقادیر پیش فرض را قبول کند. برخی از کاربران و پایگاه های داده را حذف، ورود از راه دور به root را غیرفعال ، و برای اینکه MySQL تغییراتی که اعمال کرده ایم را بپذیرد، قوانین جدیدی را بارگذاری می کند.

در مرحله آخر دستور زیر را انجام داده تا، MariaDB فعال شده و بوت شود.

حال پایگاه داده سیستم شما تنظیم شده و می توانیم ادامه دهیم.

مرحله سوم،نصب PHP:

PHP از مولفه هایی است که به منظور پردازش کد،برای نمایش محتوا باید راه اندازی شود. PHP می تواند اسکریپت ها را اجرا کرده، به پایگاه داده MySQL دسترسی پیدا کرده و محتوا پردازش شده را برای نمایش به وب سرور منتقل می کند.

بار دیگر از yum برای اجرا مولفه های خود می توانیم استفاده کنیم و پکیج php-mysql را نصب می کنیم:

دستور بالا بدون هیچ مشکلی PHP را نصب می کند. جهت کار با PHP باید وب سرور Apache را راه اندازی کنیم. به این منظور دستور زیر را اجرا کنید:

نصب ماژول های PHP:

به منظور افزایش قابلیت PHP، می توان بعضی از ماژول ها را نصب کرد.

دستور زیر را جهت مشاهده ماژول های موجود در PHP اجرا کنید:

خروجی تمام مولفه هایی را که می توانید آن ها را نصب کنید به همراه یک شرح کوتاه از هرکدام را ارائه می دهد:

با استفاده از دستور زیر می توان توضیحات بیشتری پیرامون نحوه فعالیت ماژول ها کسب کرد:

دستور بالا خروجی های زیادی با فیلدی به نام Description که شرح کاملی از عملکردهای ماژول ها را بیان می کند، نمایش می دهد.

بطور مثال، برای مشاهده عملکرد ماژول php-fpm دستور زیر را اجرا کنید:

با اجرای دستور بالا،اطلاعات زیادی مشابه زیر را مشاهده خواهید کرد:

در صورتی که بعد از مشاهده ماژول ها تصمیم گرفتید که یک پکیج را نصب کنید، همانند قبل از دستور yum install استفاده کنید.

اگر تصمیم به نصب php-fpm دارید دستور زیر را اجرا کنید:

در صورتی که می خواهید ماژول های بیشتری را نصب کنید، همانند دستور زیر، با دستور yum install، لیستی از هرکدام را تهیه کرده و با زدن space آنها را از هم جدا کنید.

در این مرحله LAMP stack نصب و پیکربندی شده است. اما PHP را باید آزمایش کرد.

مرحله چهارم: تست پردازش PHP در وب سرور

برای تست پیکربندی صحیح PHP در سیستم، یک اسکریپت ساده از PHP را ایجاد می کنیم.

این اسکریپت را info.php می نامیم. برای اینکه Apache فایل را بدرستی پیدا کرده و کار کند، باید آن را در یک دایرکتوری خاص، که “web root” نامیده می شود ذخیره کنید.

در CentOS 7، این دایرکتوری در /var/www/html/ قرار دهید. با دستور زیر می توان فایلی را در این مسیر ایجاد کرد:

این دستور یک فایل خالی را باز می کند. می خواهیم متن زیر را که یک کد معتبر PHP است را در این فایل قرار دهیم:

بعد از انجام این کار، فایل را ذخیره و ببندید.

در صورت استفاده از فایروال، برای اعمال ترافیک HTTP و HTTPS دستورات زیر را اجرا کنید:

حال برای بررسی اینکه ،وب سرور می تواند بطور صحیح محتوای تولید شده توسط یک اسکریپت PHP را نمایش دهد می توان را آزمایش کرد. برای این کار تنها کافیست این صفحه را در مرورگر خود مشاهده کنید. در اینجا دوباره نیاز به آدرس IP عمومی سرور خود نیاز دارید.

با دستور زیر، می توانید آدرسی را که می خواهید ببینید :

صفحه ای که به آن می روید تقریبا مشابه این صفحه باشد.

default- php

به طور کلی این صفحه اطلاعاتی درباره سرور از دید PHP می دهد. این روش برای اشکال زدایی مفید است و اطمینان حاصل می کند که تنظیمات به درستی اعمال می شود.

در صورتی که این کار با موفقیت انجام شد، PHP همانطور که انتظار دارید کار می کند.

بعد از انجام این تست بدلیل اینکه می تواند اطلاعات مربوط به سرور شما را به کاربران غیر مجاز ارائه دهد،ممکن است بخواهید این فایل را حذف کنید. برای این کار دستور زیر را انجام دهید:

اگر دوباره نیاز به این اطلاعات دارید می توانید این صفحه را بازیابی کنید.

نتیجه گیری:

هم اکنون که LAMP stack را نصب کرده اید، گزینه های زیادی برای انجام کارهای بعدی دارید. بطور کلی ، پلت فرمی نصب کردید که این اجازه را به شما می دهد تا انواع وب سایت ها و نرم افزارهای وب را روی سرور خود نصب کنید.

با ما همراه بمانید.

 

پیکربندی سرور در CentOS 7

تغییر پورت SSH در CentOS 7

www.favach.net

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن